ВО "Свобода"

ENG

14 грудня 2016
Децентралізація: хаотична реформа з передбачуваними провальними наслідками
Децентралізація: хаотична реформа з передбачуваними провальними наслідками

Від самого початку реформа децентралізації була приречена на провал. Чому?

1. Створення об'єднаних територіальних громад не відповідає Конституції (статті 132 та 140), а також Закону України "Про місцеве самоврядування" (стаття 2). В юридичній площині все зрозуміло.

2. Економіка. Доходи місцевих бюджетів Запорізької області дійсно зросли (на 249, 7%). І ось тут починається все найцікавіше.

Власні доходи зросли на 206, 5%. Урядові подачки (субвенції та дотації) - на 321%. Відчуйте різницю у 1, 5 рази! Частка урядових подачок у бюджетах області невпинно зростає.

Залежність області від уряду зросла від 37, 7% (листопад 2014-го до моменту початку т.зв. реформи) до 48, 5% (листопад 2016 року). Залежна від фінансової волі уряду область ніколи не буде спроможною. НІКОЛИ.

Критики мені скажуть: але ж власні доходи зросли вдвічі! А чому вони зросли? Відповідаю.

А. Збільшилися ставки податку на доходи фізичних осіб (від 15 до 18%), обкладати цим податком почали практично всі види доходів (пенсії, депозитні відсотки тощо).

Б. Уряд піднімав ставки мінімальної заробітної, від розміру яких залежить зокрема єдиний податок для малого та середнього бізнесу. Він зараховується до місцевих бюджетів.

В. Піднялися ставки екологічного та земельного (у три рази!) податків.

Г. Запровадили нові види податків (місцевий акциз на тютюн та алкоголь).

І найголовніше - інфляція в області склала за листопад 2014-2016 років 78, 5%. От за рахунок інфляції і зростають доходи. Економістам це давно відомо. І це неминуче обернеться крахом.

Що на нас чекає далі?

З економіки області витиснули максимум. Далі витискати буде все важче.

Костянтин Денисов, кандидат економічних наук