ВО "Свобода"

ENG

8 січня 2016
Відкрите звернення Запорізької "Свободи" до міського голови Володимира Буряка
Відкрите звернення Запорізької "Свободи" до міського голови Володимира Буряка

Пане Голово! Вважаємо, Ви погодитеся, що чисте місто - це невід‘ємний показник культури його городян і рівень культури міської влади. Погодитесь Ви і з тим, що інвестиційна привабливість регіону дуже щільно пов‘язана із загальним рівнем культури нації. А оскільки нові інвестиції - це поява нових робочих місць, в тому числі і завдяки туристичній привабливості, пропонуємо недорогий, але потужний варіант у напрямку "Запоріжжя - чисте місто".

Ще Нільс Бор говорив: "Людство не загине в атомному кошмарі. Воно задихнеться у власних відходах". Погодьтеся, що цим словам вже близько сотні років, а гори сміття біля сміттєвих баків, пластиково-скляний і обгортковий бруд у місцях проведення "вікендів", стихійні звалища у лісосмугах, ярах, балках, затори пластикового бруду малих річок, багатогектарне забруднення найродючіших у світі земель навколо закритих і ще діючих полігонів-звалищ, потреба у все нових земельних площах для твердих побутових відходів - яскраве підтвердження слів великого фізика.

Отже, з метою запобігання сміттєвого апокаліпсису пропонуємо терміново почати рішучу боротьбу за виживання наступних поколінь. А починати треба з виховання екологічної самосвідомости кожного українця, починаючи з ясельного віку.

Найперший крок - прибирання сміття.

Пропозиція 1. Заборонити будувати полігони ТПВ, а кошти спрямувати на впровадження системи управління відходами "Запоріжжя - чисте місто".

- У кожному районі визначається місце і будується ангар для невеликої сміттєвої сортувально-пакувальної станції (ССПС). За зразок слід узяти село Мала Стадниця Вінницької області. Вже розділене по мішках сміття (суха фракція): макулатура, ганчір‘я, пластик, поліетилен, скло, акумулятори, батарейки, гума, ртутні лампи, інші відходи звозити від прибудинкових контейнерів велорикшами (моторикшами) до ССПС (зразок - райцентр Санжари Полтавської області). На ССПС суху фракцію при необхідності досортовувати, пакувати, за потреби подрібнювати і вивозити на переробку.

- Харчові відходи вивозити на спеціалізоване підприємство з виробництва біогазу або на збродження для виробництва біодобрива.

Пропозиція 2. Квартальним двірникам підвищити заробітну плату за додаткові обов‘язки із впровадження ідеології роздільного збору сміття і його сортування в окремі контейнери.

Пропозиція 3. Для відходів з деревини визначити місце і оголосити тендер на її прибирання.

Пропозиція 4. Вивіз будівельного сміття виконується коштом власника на полігон подрібнення для подальшого використання у будівництві.

Пропозиція 5. Запровадити посаду екологічного муніципального полісмена, який би відслідковував намагання утворити стихійні звалища, засмічення місць відпочинку з правом накладання штрафів.

Пропозиція 6. У всіх навчальних закладах (школах, коледжах, училищах, ВНЗ) встановити прозорі урни для збору пластикових кришечок, батарейок, канцтоварів.

Встановити у школах екоінформаційні стенди.

Алгоритм впровадження системи "Запоріжжя - чисте місто".

1. Здійснити широку тривалу просвітницько-інформаційну кампанію по заохоченню участі в проекті "Запоріжжя - чисте місто" в ЗМІ і навчальних закладах.

2. Міська виконавча влада укладає договори з відповідними підприємствами усіх форм власності на поставку їм сировини - сухої фракції побутових відходів (макулатури, пластику, поліетилену, скла, гуми, ганчір‘я, акумуляторів, батарейок, зношеного взуття, деревини, брикетів опалого листя, ртутних ламп, пінопласту, інших відходів) з метою переробки або спалювання, наприклад, у доменних печах.

3. Міська виконавча влада закуповує відповідну кількість ємностей (в тому числі сітчастих) для роздільного збирання сухої фракції побутових відходів і забезпечення ними дворових сміттєакумулюючих майданчиків і всіх навчальних закладів.

4. Міська виконавча влада замовляє на харківському заводі з виробництва велосипедів вело-моторикші місткістю 20 заповнених мішків у кількості 3 штук на район. Відкриваються два робочих місця велорикш на район і два робочих місця велорикш підмінних на місто.

5. Міська виконавча влада у кожному районі визначає місця для ангарів під сміттєву сортувальну пакувальну станцію (ССПС) сухої фракції твердих побутових відходів (наприклад, за зразком села Мала Стадниця Вінницької області).

6. У кожному районі будуються ССПС коштом бюджету міста. У кожній ССПС відкривається 5-10 робочих місць.

7. Квартальним двірникам підвищується зарплата за додаткові обов‘язки із впровадження ідеології роздільного збору сміття.

8. Для будівельного сміття визначається місце під полігон для подрібнення і складування з метою використання у будівництві.

9. Біоорганічна фракція (харчові відходи) вивозяться спеціалізованим транспортом для переробки на біогаз або біодобрива на спеціалізоване підприємство, що також створить додаткові робочі місця.

10. За методом запорізького інженера О.А. Жигалова опале листя формується в енергетичні брикети для спалення. Відповідно слід закупити необхідне обладнання.

11. З метою зменшення використання пластикових пакетів пропонується внести до Верховної Ради законопроект по різкому збільшенню акцизу на продаж поліетиленових пакетів.

Висновки.

Запропонована пропозиція має наступні переваги:

- Різко зменшується потреба в будівництві нових полігонів для утилізації твердих побутових відходів.

- Зникає потреба у багатотоннажних сміттєперевізних авто, які руйнують дороги.

- Робочий день велорикш забезпечить ідеальний порядок і чистоту біля квартальних сміттєвих контейнерів.

- ССПС - це невичерпне джерело вторинної сировини. Створюються нові робочі місця - велорикш, персонал на ССПС, компостно-зброджувальних установках.

- Посада екополісмена убезпечить утворення несанкціонованих сміттєзвалищ.

- Запропонована система поводження з побутовими відходами не потребує значного вкладання коштів і впевнені, що буде швидко підтримана всіма верствами населення.

Шановний Володимире Вікторовичу, сподіваємося і на Вашу особисту потужну підтримку.

Прес-служба Запорізької обласної організації ВО "Свобода"